Vladimír Oliva ASČF

K fotografování se dostal v 10-ti letech, kdy dostal od rodičů první fotoaparát.

Jako středoškolskému studentovi mu byla za aktivní účast na klubových i celostátních soutěžích poskytována materiální podpora fotoklubu PRAGA V Kutné Hoře. Tato motivace přispěla k mnohým vítězstvím. V současné době je aktivním členem fotoklubu MKS Jaroměř a Svazu českých fotografů.

V posledních letech byly jeho fotografie otištěny v regionálních novinách např. Hradecké noviny, Nový čas, Náchodské noviny atd.

V současné době se účastní mnoha tématických okruhů.Z nejznámějších uveďme,, Ratibořický mapový okruh“, s mezinárodní účastí, především polských kolegů.V Ratibořickém mapovém okruhu se v tvrdé konkurenci dělí o přední místa s paletou nejlepších a nejuznávanějších kolegů .
Významným mapovým okruhem s celostátní účastí, je ,, Český ráj “. Právě zde v minulých letech fotoklub města Jaroměř obhájil své jisté první místo .

Samostatnou tvůrčí kapitolou jsou jeho fotografie které jsou používány na velkoplošných firemních kalendářích , PF přáních, časopisech či oceněny a otištěny v prestižním časopise PHOTO life.
Je pochopitelné , že mnohaletá kvalitní a úspěšná fotografická tvorba pana Olivy, společné s množstvím neopakovatelných záběrů gradovala v roce 2004 do samostatné prezentační výstavy v prostorách městského divadla v Jaroměři.

Od té doby měl ještě několik samostatných výstav např. v prostorách MU v Jaroměři či v Infocentru v Turnově,dále mu bylo přiznáno hned čtyřikrát za sebou vítězné ocenění při výstavě FOTOGRAFIE 2006 následně 2007, 2008, 2009 a po té i 2010 v Náchodě.Na přelomu roku 2006-2007 vystavoval svá díla v Turnovském muzeu.

V roce 2007 následovaly prezentace fotografií např. v prostorách Komerční Banky, v Regionálním muzeu v Náchodě,v roce 2009 svá díla prezentuje ve VÝSTAVĚ FOTOGRAFIÍ BEZ FILMU VLADIMÍRA OLIVY A JEHO HOSTŮ v prostorách restaurace Na dráze na jaroměřském hl. nádraží, dále na tuto výstavu navazuje další výstava která byla o dva měsíce déle zahájena vernisáží v nově zrekonstruovaných prostorách jaroměřské restaurace GRANDE PATRIA a nesla stejný název VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ BEZ FILMU VLADIMÍRA OLIVY A JEHO HOSTŮ, ovšem lišila se nejen obsahově, ale i použitím velkoformátových fotografií jak barevných, tak i černobílých.Další vyjimečnou výstavou obohacenou varhanním koncertem, z cyklu FOTOGRAFIE BEZ FILMU byla prezentace jeho tvorby v prostorách kaple DOMOVA SVATÉHO JOSEFA v Žirči -Charita Česká Republika- .
Také vystavuje v PRAZE – GALERIE Klášterního ambitu Panny Marie Sněžné u menších bratří-františkánů, na Jungmanově nám., a to při příležitosti členské výstavy SČF.Vroce 2009 vydal Svaz českých fotografů v rámci projektu podpořeným Ministerstvem kultury ČR knihu ČESKÁ KRAJINA do které byly použity jeho materiály z úspěšné foto výstavy.

Jeho tvorby bylo využito i při prestižní prezentaci města Jaroměře u svých zahraničních partnerů a při příležitosti vystoupení pěveckého komorního sdružení Cantus v interiéru Milíčova domu v Jaroměři, kde věvoval své fotografie do prodejní výstavy na pomoc ohroženým dětem a mládeži z Jaroměře.

Z reportážní tvorby nelze opomenout udělené oficiální akreditace na některé mezinárodně významné akce, jako např. AUTOSLIDE,CIAF-Czech International Air Fest.V oblasti kultury to jsou oficiální akreditace na koncerty skupin Kabát, Komunální odpad, Bacily-Václav Neckář, Jakub Smolík, Petra Janů, Bratři Nedvědovi, Helena Vondráčková, Hana Zagorová, Petr Kolář, Katapult-Olda Říha, Inflagranti, Věra Špinarová, Fešáci, Věra Martinová, Olympic, Queenmania-Peter Paul, ABBA World Revival a další……

Fotografie Vladimíra OLIVY jsou použity při prestižní již finálové mezinárodní soutěži LivCom 2009 (The International Awards for LiveableCommunities), tato je založena na principech udržitelného rozvoje. Za účasti asi 25 zemí z celého světa.Předchozí ročníky hostila např. města jako je Madrid, Washington nebo Londýn.Pořadatelem této prestižní soutěže je od roku 1997 nezisková organizace NATIONS IN BLOOM The International Awards for Liveable Communities.

Svaz Českých fotografů jej v roce 2009 a následně i v roce 2010 ocenil v prestižních celostátních soutěžích
titulem Kandidát Mistra SČF.

V roce 2011 mu byl udělen prestižní titul ASČF (Autor svazu českých fotografů), který byl v letošním roce udělen pouze jedinému autorovi v ČR.

Hlavní tématické zaměření nelze konkrétně pojmenovat. V minulosti fotografoval vše zajímavé, a dynamicky neopakovatelné. Převažoval námět momentových a reportážních snímků, zachycujících neopakovatelný okamžik.

V minulosti pracoval výhradně s fotoaparáty na kinofilmový materiál, a to s přístroji SMENA, ZENIT, PRAKTICA, OLYMPUS, PENTAX, PANASONIC a CANON. Na přelomu století se vnořil do nových tajů a možností digitální fotografie.

Díla autora v nabídce naší galerie: