Jaroslav Fröhlich

Jaroslav Fröhlich, malíř narozen 25.10.1925 v Hradci Králové, zemřel 3.8.2001 v Hradci Králové.

Jaroslav Fröhlich byl po skončení povinné školní docházky přijat na základě předložených prací a na doporučení Dr. Jaro Dvořáka přímo do II. ročníku UMPRUM v Brně. Místo na studium musel však z rodinných důvodů, jako syn soukromníka, nastoupit do učení. Tato tvrdá skutečnost v jeho životě sehrála velkou roli. Chuť a láska k výtvarné práci jej však neopustila a provází ho celý život. S láskou vzpomíná na učetele Dr. Jaro Dvořáka, prof. Říhu a akademického malíře Adolfa Doležala, od něhož má vyhodnocení jako nejlepší žák.

Po dobu deseti let předkládal své práce v galerii Dílo v Hradci Králové. Jeho obrazy jsou však i v Anglii, Německu, Polsku, Palestině a Francii. Příroda se pro Fröhlicha stala zdrojem inspirace, vytváří ji tak, jak ji zná a jak ji prožívá. Je vyjádřením jeho vlastního nitra, vychutnává její krásy, lpí na nich a dovede je citlivě vnímat. Rád chodí stále do plenéru a jen zřídka nechává málo co pro ateliér. Česká krajina – Orlické hory, Jeseníky, Krkonoše jsou jeho zamilovaným místem. Jeho tvořivá posedlost s paletou jej žene do oblíbených míst, hledat a obdivovat stále nové pohledy, nové svědectví o krajině, čímž se vyznává ze své lásky k tomuto kousku rodné země.

Od roku 1958 nepřetržitě do roku 1989 vedl Výtvarné studio v Hradci Králové, kde vychoval celou řadu mladých, nadějných výtvarníků, z nichž někteří odešli např. do Hořic, UMPRUM Praha, Brno a také na AVU v Praze, aby tak pokračovali ve své tvůrčí činnosti.

Studium:

Akademie kultury a umění
soukromě grafiku

Studijní cesty:

NDR, Polsko a Střední Asie

Samostatné výstavy:

1956,1963,1968,1979,1985 v Hradci Králové
1975 Galerie „Dílo“ Hradec Králové
1986 Městská výstavní síň Hradec Králové
1991 Galerie „Dílo“ Hradec Králové, Klášterec n. Orl., BOHEMIA Hradec Králové
1992 Ústí nad Orlicí a Pardubice

Účast na výstavách:

1953 až 1982 podnikové výstavy v Hradci Králové
1960 výstava pedagogů v Hradci Králové
1972 členská výstava KO SČVU v Hradci Králové
1975 výběr v KRAJSKÉ GALERII Hradec Králové

Díla autora v nabídce naší galerie: